Hvert år kommer internasjonale kadetter til Forsvarets høgskole. Å være vertskadett for disse er en fin anledning til å kunne delta i internasjonalisering «på hjemmebane».
Studentutveksling og internasjonalisering
Ønsker du flere perspektiver på militær utdanning? Er du nysgjerrig på et studieopphold i utlandet? Forsvarets høgskole har flere samarbeidsavtaler og deltar i flere internasjonale nettverk som gir utvekslingsmuligheter for kadetter, ansatte og forskere.
-
Gjennom å være del av verdens største utdanningsprogram, Erasmus+, kan Forsvarets høgskole mellom annet tilby kadettutveksling og såkalt ansattmobilitet til andre land i nettverket.
Les mer om Erasmus+
-
European Initiative for the Exchange of Young Military Officers (EMILYO) er et samarbeidsnettverk for militære utdanningsinstitusjoner etter modell av Erasmus+.
Gjennom dette nettverket får FHS muligheten til å utveksle med andre militære utdanningsinstitusjoner, i tillegg til å kunne delta på aktuelle kurs og seminarer.
Les mer om EMILYO
-
Nordplus er et program som støtter initiativ innen utdanning, idrett, kultur, språknettverk og samarbeid mellom de nordiske landene i tillegg til de baltiske.
Programmet for høyere utdanning skal finansiere utdanningsprosjekter på tvers av landegrenser som støtter nordisk samarbeid, og administreres av Nordisk råd.Les mer om Nordplus
-
Hvert år blir noen få kadetter valgt ut til å representere krigsskolene ved den norske FN-delegasjonen i New York i tre måneder.
Dette er en del av en utveksling i Erasmusplussprogrammet. I tillegg gjennomfører kadettene et emne med en større skriftlig oppgave.
Forsvarets høgskole har en rekke avtaler om akademisk samarbeid innen både utdanning og forskning, og deltar i flere internasjonale nettverk.
Ta kontakt med Marit Rye-Ramberg for mer informasjon.

Kadett Herman D. Karstensen (til venstre) og kadett Kristoffer Haukås på utveksling i Hamburg, Tyskland (2021):
– Koronasituasjonen har satt sitt preg på oppholdet med færre sosiale aktiviteter og mer digital undervisning, men det er spennende å studere i et annet land og det har vært et lærerikt år, ifølge Herman.