
Amerikanske B-52 over Bardufoss
Amerikanske B-52 bombefly har deltatt i flere samtreninger med norske styrker under øvelse Cold Response. Som en del av dagens samtrening fløy de lavt over Bardufoss sammen med norske F-35.
Klokken 14.30 norsk tid fredag fløy et amerikansk B-52, tett etterfulgt av to norske F-35, over Bardufoss militære flystasjon, og videre inn over øvingsområdet. Samtreningen inkluderte også Sjøforsvaret og fregatten KNM «Roald Amundsen».
Samtreningen var godt planlagt, og videreutvikler en felles evne til å jobbe sammen om avanserte trusselscenarioer med styrker på bakken og i luften.
– De arenaene og oppdragene vi har sammen med amerikanske Bomber Task Force har utviklet seg til å bli et svært godt og viktig samarbeid. Oppdragene viser en felles forpliktelse til å jobbe godt sammen med allierte og partnere for å avskrekke potensielle aggressive handlinger, sier Rolf Folland, sjef Luftforsvaret.
Et amerikansk B-52, tett etterfulgt av to norske F-35, fløy over Bardufoss militære flystasjon fredag i forbindelse med et øvingsoppdrag under Cold Response. Foto: Torbjørn Kjosvold, Forsvaret Et amerikansk B-52, tett etterfulgt av to norske F-35, fløy over Bardufoss militære flystasjon fredag i forbindelse med et øvingsoppdrag under Cold Response. Foto: Torbjørn Kjosvold, Forsvaret Generalmajor Rolf Folland, sjef Luftforsvaret. Foto: Tiril Haslestad, Forsvaret Et amerikansk B-52, tett etterfulgt av to norske F-35, fløy over Bardufoss militære flystasjon fredag i forbindelse med et øvingsoppdrag under Cold Response. Foto: Torbjørn Kjosvold, Forsvaret
Både i forrige uke og denne uken har norske styrker på bakken, sjøen og i lufta deltatt i avanserte treningsscenarioer sammen med de strategiske bombeflyene. Spesialstyrker på bakken har bidratt med å ta ut presise måldata for de norske og amerikanske flyene.
Siden 10. februar har B-52 Stratofortress-fly, tilhørende 69th Expeditionary Bomb Squadron, vært utstasjonert på Fairford i England. Som en del av deployeringen til England har flyene deltatt i flere samtreningsarenaer under den store vinterøvelsen Cold Response.
Hensikten med vinterøvelsen er å trene opp forsterkning av allierte/partnere under utfordrende klimatiske forhold, og øke beredskapen og kapasiteten til de deltakende styrkene. Vår evne og vilje, støttet av NATO, er bærebjelken i forsvaret av Norge. Derfor er en slik treningsarenaer som Bomber Task Force viktig for å utvikle en felles forståelse og felles prosedyrer.
Pressekontakt
Stine Barclay Gaasland
Kommunikasjonssjef i Luftforsvaret
Telefon: 957 41 532
E-post: sgaasland@mil.no