
Høyesterett behandler pensjonssaken i februar
Ankesaken om pensjon på variable tillegg som fartøy- og øvelsestillegg behandles av Høyesterett 25. og 26. februar 2025.
Høyesterett har satt av to dager til å behandle anken fra Statens pensjonskasse om pensjonsopptjening på ATF-tillegg som vakt- og fartøytjeneste. Saken skal behandles 25. og 26. februar 2025. Det er usikkert når vi kan forvente dom, men det betyr at saken nærmer seg en avklaring.
HR-direktør i Forsvaret, Cecilie Heuch, ser frem til at saken får en avgjørelse og forstår at dette er en sak som opptar de ansatte.
– Uavhengig av utfallet i denne saken, så er det viktig å påpeke at forsvarssjefen ønsker å gjøre en større andel av lønnen pensjonsgivende. Det er også politisk besluttet og kommunisert i langtidsplanen. I det pågående lønns- og incentivprosjektet inngår dette som en del av arbeidet, sier Heuch.
Før sommeren slo lagmannsretten fast at disse typene tillegg er pensjonsgivende. Statens pensjonskasse anket imidlertid dommen fordi den, ifølge dem, reiser tvil om SPKs forståelse og praksis rundt hva som er pensjonsgivende og ikke.
Med Høyesteretts avgjørelse i februar neste år, blir det en endelig avgjørelse på om disse tilleggene skal inngå i pensjonsgrunnlaget eller ikke.