NATO ønsker å ta i bruk norsk idé
Langs Bergens fjorder øver Sjøforsvaret sammen med åtte allierte nasjoner på å håndtere CBRN-trusler med et norsk-laget CBRN Command Board. Det norske systemet er mer effektivt enn noen gang tidligere, og NATO nasjoner ønsker å ta det i bruk.
- Under øvelsen Toxic Fjord lærer vi allierte å håndtere CBRN- scenarioer (chemical, biological, radiological and nuclear) med en norsk fremgangsmåte, forteller Orlogskaptein Stig Grønvold.

I det alarmen går, starter spesialistene planleggingen av oppdraget. Dette foregår inne i operasjonsrommet hvor allierte på tvers av nasjonene jobber sammen for å komme opp med en plan.

Et lag på to, sendes ut på oppdrag for å identifisere CBRN-trusselen og ta en risikovurdering. På kaia møter de en person utsatt for kjemiske stoffer.

Videre finner laget fram til CBRN-trusselen og identifiserer en boks med fiskeutstyr. Boksen inneholder gammel ammunisjon med et kjemisk stridsmiddel.

Undervies har laget kontakt med operasjonsrommet og rapporterer tilbake ulike funn.
- Øvelsen er brilliant, forteller den tyske observatøren Oberstløytnant Jacobs.
Han er sjef for CBRN-avdelingen i det tyske sjøforsvaret, og deltar på den norske arrangerte øvelsen for å finne ut hva som er nytt innenfor CBRN-feltet. Jacobs forteller om det norske systemet, og hvor enkelt det er i bruk.
- I Tyskland har vi god faglig dyktighet og gode fasiliteter, men når man har komplekse militære operasjoner, svikter de først på grunn av kommando og kontroll. Men dette har CBRN seksjonen ved KNM Tordenskjold klart å løse i det norske Sjøforsvaret, forteller Jacobs.
NATO nasjoner ønsker å adoptere den norske framgangsmåten
Jacobs har et håp om å få denne opplæringen til Tyskland, men også flere andre NATO nasjoner er veldig interessert.
- Det er utrolig positivt at NATO har vist interesse. Hvis de ulike CBRN- avdelingene på tvers av nasjoner begynner å tenke likt får vi interoperabilitet, forteller Stig.
Deler ideer mellom Forsvarsgrener
Stabssersjant Magnus Brynildsen fra Luftforsvaret har et håp om å ta i bruk Command board fra Sjøforsvaret i sin egen gren. Under øvelsen deltok han som spiller, og fikk for første gang prøvd ut det unike systemet utviklet av Sjøforsvaret.

- I denne øvelsen har lagene blitt satt sammen av ulike nasjoner og forsvarsgrener, og selv ved minimal opplæring klarer vi å operere det samme systemet, forteller Brynildsen.
CBRN Command board utmerker seg fordi det er så enkelt i bruk. CBRN seksjonen ved KNM Tordenskjold har laget et program for å ha oversikt over trussel, organisasjon, deteksjon, beskyttelse og tiltak når det gjelder CBRN. Ved hjelp av programmet har man til enhver tid oversikt over tiltak som er utført om bord på fartøyet.

- Ved å se systemet i bruk, ønsker jeg å tilpasse dette til Luftforsvaret. Vi trenger kun å omdanne noen navn, slik at vi har en basestruktur istedenfor et fartøy, forteller Brynildsen.

Det er flere som er kommet for å observere øvelsen, også amerikanske Doctor Jeffrey Vankeuren som har jobbet med maritimt CBRN forsvar i 20 år. Gjennom årene har han sett prosedyrene utvikle seg.
- Jeg er her for å observere og ta notater, og jeg har allerede sett at systemet fungerer veldig bra, forteller Doctor Vankeuren.

For tredje gang siden 2006 er den svenske utviklings offiseren Rikard Gustafsson på plass under CBRN-øvelsen. Han er med som en del av øvingsstaben.

- Det spesielle med denne øvelsen er at den er påvirket av maritime faktorer. Scenarioer hvor du er ute på skip eller i et simuleringsanlegg på et skip, hvor du får reelle utfordringene med at det gynger og er trangt, forteller Rikard.
Gresk samarbeid i fremtiden
Greske observatører deltok også på Toxic Fjord for å se om øvelsen var gjennomførbar i Hellas neste år. Ved å ha hatt en aktiv deltakelse ble det bestemt av den greske representanten at neste års øvelse skulle gjennomføres på Kreta, Sauda Bay - selvfølgelig med støtte fra det norske Sjøforsvaret.