Øvelse Toxic Trip på Ørland flystasjon
Rundt 450 deltakere fra 16 nasjoner deltar på øvelse Toxic Trip 2025 på Ørland flystasjon. Øvelsen varer fra 20.-26. september.
NATO-øvelsen er den største CBRN-øvelsen for NATO-allierte og partnere. CBRN er forkortelse for Kjemiske (C), Biologiske (B), Radiologiske (R) og Kjernefysiske (N) stoffer eller trusler med høyt farepotensial. Øvelsen samler spesialister fra flere allierte land for å trene på å håndtere hendelser under krevende forhold. Øvelsen vil foregå inne på Ørland flystasjon.
– Toxic Trip sender et klart signal om at NATO-allierte står sammen selv i de vanskeligste situasjoner. Vi bygger tillit, felles forståelse og respekt, og får trent på våre ferdigheter, sier øvingsleder Stephi Vansteenkiste fra det belgiske luftforsvar.
– På Ørland flystasjon legger vi til rette for store øvelser både for allierte og partnere. Her på Ørland er det svært gode treningsarealer for flystyrker, men også denne type aktivitet. Vi har mange års erfaring med øvelser, og en god infrastruktur slik at vi kan trene på realistiske scenarioer sammen med allierte og partnere, sier nestkommanderende ved Ørland flystasjon og 132 luftving, oberstløytnant Tom Christiansen.
Pressekontakt
Ønskes kommentarer i forbindelse med øvelsen, ta kontakt med presseansvarlig:
Sigurd Tonning-Olsen
Telefon: 488 65 018
E-post: stonningolsen@mil.no