Leeuwarden, Juni 2026.
Op Vliegbasis Leeuwarden vind wederom de Weapon Instructor Course, WIC, plaats. Hieraan nemen onder andere Noorse F-35's deel. Ook werd er gevlogen met externe bewapening onder de vleugels.

Vi opererer som én

En belgisk pilot i et norsk F-35, klargjort av danske teknikere. En finsk pilot som flyr F-35 i Europa for første gang. Dette er blitt en del av den daglige aktiviteten under Weapons Instructor Course 2026.

Kort tid senere flyr pilotene i formasjon sammen med andre piloter fra Norge, Danmark, Nederland, Finland og USA. Dette er mulig gjennom nye avtaler mellom deltakerlandene.

Belgisk pilot i et norsk F-35 som klargjort av norske teknikere under Weapons Instructor Course 2026 på Ørland flystasjon.
BELGISK PILOT I NORSK F-35: I shelter på Ørland flystasjon, et norsk F-35 klargjort for en belgisk flyger, som en del av den daglige aktiviteten under Weapons Instructor Course. Foto: Ole Andreas Vekve, Forsvaret

“Capacity on Call”

Norge, Danmark, Nederland, Belgia og Finland signerte i fjor en samarbeidsavtale kalt Capacity on Call. Den har dermed gått fra avtale til praktisk gjennomføring. Ordningen ble inngått for å legge til rette for at landene kan dele F-35 ressurser ved behov.

Avtalen gjør det mulig for landene å dele ressurser knyttet til F-35. Det kan blant annet være fly, våpen og personell. Hensikten er at landene skal kunne støtte hverandre når det er behov for ekstra kapasitet.

Interfly, er en del av avtalen, og det betyr piloter fra ett land kan fly F-35 som tilhører et annet deltakerland. Amerikanske myndigheter har godkjent nødvendige overføringer og bruk av materiell mellom landene.

DV-dag Weapons Instructor Course 2026 på Ørland. Her  ved et norsk F-35 i shelter på Ørland flystasjon.
DISTINGUISHED VISITORS: Fra Nederland, Danmark, Norge, Belgia, Finland og USA. Her ved et norsk F-35 i shelter på Ørland flystasjon, under Weapons Instructor Course 2026 på Ørland.

Avtalene er ikke laget spesielt for WIC, men brukes under WIC 2026 for å gjøre aktiviteten mer effektiv.

- Dette er ikke en enkeltstående utveksling. Avtalen viser at mindre luftforsvar kan skape betydelig kapasitet sammen, og at ordningen fungerer. WIC har vist dette tydelig, sier brigader Thomas Orud Harlem, sjef for Luftforsvarets våpenskole.

Brigader Thomas Harlem, sjef for Luftforsvarets våpenskole. Foto: Ole Andreas Vekve, Forsvaret
SJEF LUFTFORSVARETS VÅPENSKOLE: Brigader Thomas Orud Harlem, forteller at gjennom "Capacity on Call" øker kapasiteten betydelig på tvers av landegrensene. Foto: Ole Andreas Vekve, Forsvaret

Bedre utnyttelse av kapasiteten

Ingen av de fem landene har alene nok fly og personell til å dekke alle behov til enhver tid.

Capacity on Call gjør det mulig å utnytte den samlede kapasiteten bedre uten at hvert land må anskaffe flere fly. I stedet for at hvert land kun bruker sine egne ressurser, kan fly og personell brukes mer fleksibelt på tvers av landene.

Avtalen åpner også for at teknikere fra et deltakerland kan vedlikeholde et fly fra et annet land. Det gir større fleksibilitet og kan gjøre vedlikehold og klargjøring raskere.

På denne måten kan landene i større grad bruke ressursene som én samlet styrke.

Slik fungerer det i praksis

Siden mai har piloter fra Norge, Nederland, Danmark og Belgia regelmessig fløyet hverandres F-35A. Under WIC flyr pilotene det flyet som er tilgjengelig, uavhengig av hvilket deltakerland flyet tilhører.

Norsk pilot i et nederlandsk F-35 på Ørland flystasjon under Weapons Instructor Course 2026. Foto: Ole Andreas Vekve, Forsvaret
Norsk pilot i et nederlandsk F-35 på Ørland flystasjon under Weapons Instructor Course 2026. Foto: Ole Andreas Vekve, Forsvaret

Danmark har også lånt fem norske F-35, hvor danske teknikere står for det daglige vedlikeholdet av disse flyene.

Også våpen brukes på tvers av landene. Danske piloter har sluppet danske bomber fra nederlandske fly, og nederlandske AIM-9X Sidewinder har blitt skutt fra norske F-35 med nederlandske piloter.

- Når en dansk pilot flyr et nederlandsk fly og slipper en dansk bombe uten at det oppleves som noe spesielt, viser det at systemet fungerer, sier brigader Harlem. - Dette ble ikke laget for én øvelse. Målet er at dersom ett av landene trenger et fly, et våpen eller personell til å gjøre et fly klart, skal det kunne løses gjennom en enkel henvendelse

En milepæl for Finland

For Finland ble Interfly-oppdraget 17. september en milepæl. En finsk pilot fløy F-35 i Europa for første gang.

FOR FØRSTE GANG: For første gang flyr en finsk pilot et F-35 i Europa. Her i et norsk F-35 ut fra Ørland flystasjon. Foto: Sindre Fjerdingby Korsviken, Forsvaret
FOR FØRSTE GANG flys et F-35 av en finsk pilot i Europa. Dette skjedde i et norsk F-35 ut fra Ørland flystasjon. Foto: Sindre Fjerdingby Korsviken, Forsvaret

Flygingen er også en del av forberedelsene før det finske luftforsvaret mottar sine første egne F-35 ved Rovaniemi flystasjon høsten 2026.

Weapons Instructor Course

Weapons Instructor Course er et åtte måneder langt taktisk utdanningsprogram for et utvalg kampflypiloter og operative spesialister.

Deltakerne utdannes til våpeninstruktører gjennom teori, praktisk trening, bruk av skarpe våpen og større øvelser.

Årets WIC startet ved Leeuwarden flystasjon i Nederland i mai, med deltakere fra Belgia, Danmark, Nederland og Norge. Senere i år flyttet aktiviteten til Norge, der kurset avsluttes med en større øvelse.

Dansk pilot foran danske F-35 i Leeuwarden, Nederland
Dansk pilot foran danske F-35 i Leeuwarden, Nederland, mai i år. Foto: Koninklijke Luchtmacht, det nederlandske luftforsvar