4Z6A4385

Tettere samarbeid med Biskopen

Agder og Rogaland heimevernsdistrikt 08 skrev torsdag 2. juni en intensjonsavtale med biskopen i Stavanger Anne Lise Ådnøy.

Eivind Kråvik er distriktprest i Heimevernet og jobber til vanlig i Bogafjell menighet. Han er mannen bak intensjonsavtalen.


–Jeg hadde et ønske om å synliggjøre feltpresttjenesten i HV ovenfor bispedømme. Det ønsket jeg å gjøre for å øke forståelsen hos arbeidsgiver for dagene vi er innrullert på øvelse og for å synliggjøre rollen vi har ved eventuelt ulykker, kriser og krig i HV, forteller Eivind Kråvik.

Den norske kirke er det største aktøren innenfor begravelser og sorgarbeid. I tillegg har de høy kompetanse på beredskapsarbeid gjennom beredskapsordningen for prester og tilstedeværelse i ulike beredskapsfora som fylkesberedskapsrådet og kriseteam i kommunene. Det er derfor viktig for feltprester som også jobber med beredskapsarbeid i HV og samhandle med faglinjen i det sivile i fredstid. Det vil bidra til bedre kommunikasjonen mellom Heimevernet og Den norske kirke ved kriser, ulykker og krig.

 –Mange av de spørsmålene som kommer til feltprestene under større øvelser som håndtering av kriser, ulykker og dødsfall, er spørsmål vi får ukentlig i det sivile. Det er dimensjonene vi øver på i HV som er annerledes. Det å få en fagsamtale med beredskapsansvarlige i den norske kirke vil øke kompetansen til oss feltprester. Noe som igjen vil gjøre HV bedre rustet til å møte ulike situasjoner, sier Kråvik.

Hvordan kan soldater og sivile dra nytte av at denne avtalen er signert?

–Når vi blir innkalt på øvelser eller på skarpe oppdrag er det menigheter som mister prestene sine. Dette er viktig å ha planer for slik at soknene står rusta til å håndtere dette. Ellers tar vi som feltprester også med oss den kompetansen vi får av å være i HV tilbake til våre sivile jobber. Når det gjelder HV-soldaten tror jeg de vil få feltprester som gjennom dette samarbeidet vil stå enda bedre rusta til å møte kriser, ulykker og krig.   

Forsvarets tros- og livssynskorps (FTLK) utfører tros- og livssynsbetjening i henhold til egen sertifisering, og legger til rette for annen tros- og livssynsutøvelse. Vil det det komme intensjonsavtaler med andre trosretninger etterhvert?

–Det er absolutt mulig. Når vi etter hvert høster erfaringer fra denne avtalen, vil jeg jeg løfte dette spørsmålet opp til FTLK sentralt, forteller Kråvik.

Biskop i Stavanger Anne Lise Ådnøy var svært interessert i å høre om jobben til distriktsprestene og mente at det var bra å få på plass intensjonsavtalen.

–Den Norske Kirke er den største aktøren i sivilsamfunnet når det skjer kritiske ulykker eller krig, så trenger vi å samarbeide med Heimevernet. Det samarbeidet har vi nå nedfelt i en avtale som også sier at vi skal samarbeide i fredstid for å forberede oss på det som eventuelt vil skje. Vi får ryddigere forhold, bedre forutsigbarhet for de prestene som blir tatt ut til heimevernstjeneste. Heimevernet vil få større sikkerhet for at den norske kirke stiller mannskap og bidrar med det vi kan i en kritisk situasjon.