Norsk English
Tre norske F-35 over Norge

Betydelig økning av tilgjengelighet på fly

– Det er helt strålende nyheter, sier en fornøyd luftvingsjef oberst Martin «Tintin» Tesli når han ser tallene på hvor mange flere flytimer Forsvaret produserte mot slutten av 2023.

– Det er en økning totalt på 40 prosent i løpet av 2023, og en økning de siste månedene på over 70 prosent. Det er formidabelt, forteller obersten.

20230330_OAV_39917_export.jpg
Sjef for 132 luftving, oberst Martin «Tintin» Tesli. Her foran et norsk F-35A i et shelter på Ørland flystasjon. Foto: Ole Andreas Vekve, Forsvaret

Det er flere grunner til at Forsvaret nå produserer flere flytimer. Blant annet er det kommet flere F-skrog til Norge. Den viktigste årsaken er at teknisk side har skiftet til et nytt styringssystem for teknisk vedlikehold. 

EMAR (European Military Airworthiness Requirements) er et styringssystem for flyvedlikehold som brukes til å administrere og spore vedlikeholdsoppgaver, reparasjoner og inspeksjoner for fly og luftfartøy. Systemet kan inneholde informasjon om teknisk vedlikehold, identifisere deler og komponenter som trenger service, og holde oversikt over flyets flyvedyktighet.

20230127_OAV_IAP_35249_export.jpg
Teknikere vedlikeholder F-35 under Iceland Air Policing 2023. Foto: Ole Andreas Vekve, Forsvaret

– Innføringen bringer med seg det såkalte «kontinuerlig forbedring»-prinsippet og en struktur for drift av luftsystemene som tydeliggjør rolle, ansvar og myndighet mellom involverte aktører, major Øystein Rogdaberg, seksjonssjef ved CAMO 132 luftving.

CAMO står for Conitinuing Airworthiness Management Organisation. Gjennom innføringen av EMAR etablerte 132 luftving etablert en vedlikeholdsorganisasjon, mens Forsvarsmateriell etablerte CAMO-en. Begge avdelingene er godkjent av Norsk militær luftdyktighetsmyndighet.

EMAR er basert på EASAs krav for ivaretakelse av sikkerhet og drift av luftfartøy og ble innført for F-35 2. mai 2023.

20240123_OAV_57226_export.jpg
En tekniker sjekker F-35 før takeoff. Foto: Ole Andreas Vekve, Forsvaret

– Her har det vært en svært positiv utvikling, der både luftving og CAMO har fått på plass personell med relevant erfaring og kompetanse, sier oberstløytnant Per Erik Sørgaard ved Logistics Operations Centre (LOC) ved 132 luftving. 

Han forteller at vedlikeholdsplanleggingen og samarbeidet mellom luftvingen og CAMO har skutt betydelig fart fra sommeren av og dermed bidratt til økt flytimeproduksjon. 

– For å ivareta daglig koordinering mellom CAMO og flyvedlikeholdsskvadronen, er funksjonen «Maintenance Planning and Control» delegert fra CAMO til luftvingen. Evnen til flåtestyring, og dermed flytimeproduksjon, er styrket ved at mer personell nå er satt i riktige posisjoner, sier Sørgaard.