Norsk English
2Y1A3170-2

Fra familiefar og veiprosjekter til lederrolle i Heimevernet

Olav Heggenes (43) fra Bø er til daglig byggeleder i det nye veiprosjektet mellom Kaste og Stoadalen på Ulefoss i Telemark. Forrige uke vart fylkeskommunens klær byttet ut med grønn uniform og byggelederen inntar nestlagfører-rollen for et MØR-lag i HV-03 i et skogsområde, ikke langt fra Bø.

Heggenes begynte i førstegangstjeneste i Luftforsvaret i Bodø i år 2000 hvor tjenesten besto i vedlikehold av F-16 jagerfly, han er dermed en rutinert mann i Forsvaret.

-Førstegangstjenesten ga meg mye og jeg trivdes godt. Jeg søkte derfor opptak i Gunnerside i Heimevernet i 2006 og var der i 12 år.

Leder i sivil og Heimevernet

- Jeg drar nytte av kursing jeg har fått i ledelse både i min sivile jobb og her i HV-03. Jeg får også bruk for mye av det jeg lærte i Gunnerside, forteller Heggenes.

Føler du at det er mer alvor å være på øvelse nå i 2025?

- Vi merker at det er økt satsning på Forsvaret, vi har blant annet fått nye, moderne feltvogner av typen Volkswagen Amarok som er en stor forbedring både i komfort og trafikksikkerhet.

Visekorporalen forteller at vilje og motivasjon for å delta på øvelser er god.

- Jeg føler at treningen er mer relevant nå, enn den var for noen år siden. Folk tenker nok at det er usikre tider og at det er viktig at Heimevernet trener. Motivasjonen for å stille opp er større når det er relevant og et poeng med det vi driver med, det er slik jeg opplever stemningen blant de andre jeg er her med og som jeg kjenner godt fra før.

2Y1A3178-2.jpg
Fungerende områdesjef Olav Aalandslid (t.v.) og Olav Heggenes.

Familefar med støttende kone

Mens Heggenes er borte fra dagliglivet en uke, går livet som vanlig videre hjemme.

-De syns det er greit at jeg er på øvelse, men jeg kan nok være litt lenge borte av og til når det er mye praktisk som skal gjøres hjemme.

Med tre sønner på seks, elleve og 14 år er det et ukesprogram og en tidsklemme å løse.

- Jeg har drevet på med dette i mange år, så det er de vant til. Heggenes forteller videre at det er veldig viktig for han at kona stiller opp og har forståelse for at han må være borte opptil en uke av gangen.

-Hvis ikke hadde det ikke gått. Da kunne jeg ikke vært med på dette her, skryter Heggenes av sin kone.

Øvelse Djerv 2025

2300 soldater og befal i HV-01 og HV-03 var på øvelse 8. til 15. mai. Oslofjord HV-distrikt 01 og Telemark og Buskerud HV-distrikt 03 trente flere av sine
HV-områder samtidig. Øvelsen ble ledet fra HV-distriktenes respektive distriktskommandoer på henholdsvis Rygge og Heistadmoen og medførte et relativt stort militært avtrykk hovedsakelig i Vestfold, Telemark og Buskerud. Hovedmålsettingen for øvelsen var å trene HV sin primærfunksjon i fred, krise og krig, herunder å forberede mottak av allierte forsterkninger til forsvaret av hele Norden og trygge befolkningen gjennom å sikre våre viktigste verdier som blant annet kritisk infrastruktur.