
Forsvarssjefen besøkte norske luftvernstyrker i Polen
Dagen etter det største luftangrepet mot Ukraina siden krigens start, besøkte forsvarssjef Eirik Kristoffersen de norske luftvernstyrkene som er utplassert ved Rzeszów-Jasionka flyplass. Besøket fant sted samtidig som styrken ble satt i nest høyeste beredskap.
Forsvarssjefen fikk en grundig innføring i oppdraget og hvordan det norske NASAMS-luftvernet bidrar til å beskytte et viktig knutepunkt for alliert støtte inn til Ukraina.
– Mange ting har overrasket i denne krigen. Det er ingenting som tyder på at dette går over snart, sa Kristoffersen under orienteringen.
– Jeg synes det er bra at Luftvernbataljonen løser dette oppdraget med så mange vernepliktige, sier forsvarssjefen.
Vernepliktige på utenlandsoppdrag
Forsvarssjefen møtte også flere av de yngste soldatene i styrken – vernepliktige som har signert utenlandskontrakt etter om lag sju måneders førstegangstjeneste i Norge.
– Det ble helt klart en annerledes førstegangstjeneste. Men det føles bra å kunne bruke det vi har lært hjemme i Norge på «ekte», sa en av soldatene til forsvarssjefen.
Kristoffersen understreket betydningen av det oppdraget de unge soldatene løser:
– Jeg synes det er bra at Luftvernbataljonen løser dette oppdraget med så mange vernepliktige. Det viser at det går an å tenke litt annerledes. Dere er verdens beste brukere av NASAMS – i hvert fall etter dette oppdraget, sa han.
Han la også til at de operative erfaringene fra Polen vil være viktige når Forsvaret utvikles videre hjemme i Norge.
General Eirik Kristoffersen får omvisning i verkstedsteltet i campen til luftvernstyrken. Forsvarssjefen i samtale med soldater fra luftvernbataljonen General Eirik Kristoffersen sammen med lagfører Johanne i launcher-laget Forsvarssjefen fikk se AMRAAM-missilet som utskytningsrampen er lastet med Soldater fra launcher-laget sammen med forsvarssjefen
Skulder ved skulder med allierte
Major Julie Strand, styrkesjef for de norske luftvernstyrkene i Polen, beskrev oppdraget som både historisk og meningsfullt:
– Dette er historisk og viktig å være med på. Det føles stort å stå her, omtrent skulder ved skulder med våre våpenbrødre i Ukraina.
Forsvarssjefen avsluttet besøket med en klar anerkjennelse:
– Takk for innsatsen dere gjør her nede. Den polske forsvarssjefen er veldig fornøyd med at dere er her og beskytter dette området. Dere får masse skryt – også fra NATO.