Norsk English
20200625FR-5918

Klar for Porsanger bataljon i et år

Porsanger bataljon skal styrkes og neste steg på veien er 12 måneder tjeneste ved avdelingen etter rekruttskolen. En av de som det neste året skal være i Finnmark er Ingrid Økland. – Heldigvis skal vi opp til sommeren og ikke på vinteren, så overgangen ikke blir så brå forteller hun med et smil.

Etter drøye tre måneder er Økland og de rundt 120 andre som alle hadde innrykk til Hærens skole for rekrutt- og fagutdanning (HRSF) i midten av april, klare for 12 måneder i Finnmark. Før innrykk fikk Ingrid vite at hun skulle til Porsanger bataljon i Finnmark. Ingrid er sammen med sine medsoldater de første som har en tjeneste på 15 måneder hvor 12 av dem er i Porsanger bataljon. Det er første gang Hærens skole for rekrutt og fagutdanning utdanner soldater som skal fylle en hel bataljon.  

Gassbua

De har hørt historiene om gassen som gjør vondt slik at du ikke får til å snakke og det svir. Slik var det også for Ingrid Økland, som siden april har gjennomført rekruttskolen på Rena. De opplevde nå for første gang CS-gass og hvordan det kjennes på kroppen. Det er store forventninger til hvordan det kommer til å kjennes ut, men hun gleder seg litt og er klar for å få det overstått. 

 

Det er mørkt i rommet når Ingrid sammen med resten av laget står inne i det mørke rommet som bare har noen små vinduer. Nå er tiden kommet og masken blir tatt av - Ingrid merker det stikker med en gang over hele ansiktet. 

Gleder seg til Finnmark

Økland har hørt mye bra om Porsanger bataljon, særlig med vekt på alle de forskjellige stillinger man kan søke på. Hun ønsker seg patruljetjeneste hvor hun kan være mye ute, men føler selv at hun skal bli litt vant til tung pakning før hun bestemmer seg. Sammen med vennene som hun har fått på rekruttskolen på Rena, skal de alle velge seg stillinger når de kommer til Porsangmoen.

På andre rekruttskoler i Forsvaret deles troppene opp etter endt rekruttperiode og mange blir spredd rundt i forskjellige avdelinger og stillinger. Økland sier at det er noe som er annerledes med modellen hun er en del av. Ved rekrutt og fagskolen på Rena vet man fra starten hvor i landet man blir sendt til etter perioden med rekrutt tiden sin. 

– Det at vi har rekruttskole sammen, og skal til samme bataljon gjør at vi blir veldig godt kjent og det er hyggelig at vi får delt tjenesten sammen alle de 15 månedene.

Økland har aldri vært så langt nord i Norge før og er veldig spent. 

– Heldigvis skal vi opp til sommeren og ikke på vinteren, så overgangen ikke blir så brå avslutter hun med et smil. Neste stopp Finnmark.