
Sender 900 rekrutter til Os
I uke 7 og 8 skal rekrutter fra KNM Harald Haarfagre gjennomføre en skyte- og feltøvelse på Ulven leir i Os, utenfor Bergen. Øvelsen er en avgjørende del av soldatutdanningen. Smittevern er ivaretatt, og all øvingsaktivitet vil foregå på militært område på- eller i nærheten av Ulven leir.
I uke 7 skal rekruttene fra sjøseksjonen gjennomføre øvelsen. Når de er ferdige, ankommer rekruttene fra luftseksjonen Ulven leir i uke 8. Begge øvelsene vil bli gjennomført med strenge smittevernstiltak. Rekruttene har portforbud under hele rekruttiden, og øvelsen på Ulven er ikke et unntak.
– Rekruttene har hatt portforbud siden de ankom Madlaleiren for 5 uker siden, og de vil fortsette å opprettholde kohortene under øvelsen på Ulven. Det er i hovedsak en skyteøvelse for å gi rekruttene grunnleggende skyteferdigheter. Vi ser det nødvendig å gjennomføre denne øvelsen, da det er en avgjørende del av soldatutdanningen, sier sjef KNM Harald Haarfagre kommandør Ronny Kristoffersen.
De vil bli kjørt opp i egne busser, og holder seg til sine kohorter under hele øvelsen. Gjennomføring av denne skyteøvelsen, utgjør derfor ingen risiko for spredning av Covid-smitte.
– Smittevern er ivaretatt, og øvelsen er nøye planlagt og tilrettelagt for ikke å risikere spredning av Covid-smitte. I tillegg er det lokale politiet varsla om øvingsaktiviteten, forsikrer sjef for Sjøseksjonen på KNM Harald Haarfagre, flotiljemester Steffen Åsland.
For media
Bilder vil bli gjort tilgjengelig i Forsvarets mediearkiv fortløpende.
Pressekontakt:
Kommandørkaptein Torill Herland
Mobil: 474 75 749, e-post: torherland@mil.no