Bilde1

Totalforsvar i Norden – tenker vi likt?

Hvordan tenkes det om totalforsvar i de ulike nordiske landene – og i Norden under ett?

Utgått
Dato Tid Sted Billetter
21. sep. 2026
11:30  - 15:00

Under årets sikkerhetspolitiske konferanse settes søkelyset på likheter og forskjeller i de nordiske landenes tilnærming til motstandsdyktighet i samfunn og stat, både i det daglige og dersom krisen eller krigen skulle ramme. 

Hvilke styrker og svakheter er det i landene hver for seg, og hvilke muligheter er det for et samlet Nordisk totalforsvar? 

Disse spørsmålene vil bli diskutert av både analytikere og utøvere. Først vil vi ha et panel med ledende nordiske eksperter på totalforsvar og motstandsdyktighet, deretter vil de fem nordiske forsvarssjefene utveksle tanker og erfaringer. 

Program 

1130-1230: Lunsj og mingling 

1230-1245: Åpning

1245-1330: Kunnskapsstatus fra ekspertene 

Innledning og moderering, professor Torunn Laugen Haaland, direktør IFS 

Panel: Magnus Håkenstad (IFS, NO), Rasmus Dahlberg (DK), Jacob Westberg (SE), Minna Ålander (FI) 

1330-1345: Kaffe 

1345-1430: De nordiske forsvarssjefene 

Innledning og moderering, brigader Gyda Ellefsplass Olssen, kommandant AKF og sjef FFT.

Panel:
Eirik Kristoffersen (NO), Michael Claesson (SE), Michael Wiggers Hildgaard (DK), Janne Jaakkola (FI), Jónas G. Allansson (IS) 

1445-1500: Avslutning