F-35 CIS-skvadron markerer 10 år
I dag, 30. april 2026, markerer F-35 CIS-skvadron ti år siden etableringen. Avdelingen har utviklet evne til å støtte F-35-operasjoner både fra faste baser og gjennom deployeringer på tvers av kontinenter.
Et år med omfattende operasjoner og øvelser
Avdelingen ble formelt overført fra CYFOR til Luftforsvaret 1. januar 2025, og har det siste året hatt et høyt aktivitetsnivå.
Gjennom 2025 har skvadronen støttet en rekke operasjoner og øvelser, blant annet mørkeflyvninger, stasjonsøvelser og deployeringer til flere kontinenter. Bidragene har omfattet oppdrag i USA, Australia og to perioder i Polen, i tillegg til støtte til QRA-beredskap fra Evenes flystasjon. Dette har kommet samtidig som avdelingen har opprettholdt daglig drift og videreutvikling av systemer på Ørland flystasjon, samt gjennomført utdanning og trening av eget personell.
– Den statiske driften i CIS-skvadron holder seg jevn, mens aktivitetsnivået på øvelser og operasjoner varierer fra år til år. I 2025 hadde skvadronen et høyt aktivitetsnivå. Vi hadde personell som i praksis gikk direkte fra ett oppdrag til et annet, og i enkelte tilfeller ble materiell sendt videre mellom deployeringer uten å gå via Norge, sier oberstløytnant Vegar Stjern, sjef F-35 CIS-skvadron.
Logistikksystem for kampflyet F-35
Avdelingen har sitt utspring i etableringen av «Faggruppe ALIS» i 2016. Dette var de første norske spesialistene på drift av F-35-programmets IKT-systemer. Personellet ble sendt til USA for opplæring i ALIS (Autonomic Logistics Information System), som er et sentralt logistikksystem for F-35. ALIS samler, behandler og distribuerer data knyttet til planlegging av oppdrag, teknisk status på flyene og vedlikeholdsbehov. Systemet gjør det mulig å følge opp hvert enkelt fly på detaljnivå, og er en forutsetning for effektiv drift og operativ tilgjengelighet.
Allerede i 2017 ble den første F-35-serveren satt i drift i Norge, lokalisert på Ørland flystasjon. Samme år, 3. november, landet de første F-35 kampflyene på norsk jord, to år etter at norske fly først ble tatt i bruk ved Luke Air Force Base i Arizona. I årene som fulgte utviklet faggruppen seg til et CIS-kompani. I perioden 2021 til 2024 inkluderte dette også CIS-personell tilknyttet P-8-kapasiteten. Etter at denne kapasiteten var etablert, ble personellet overført til 333 skvadron, og CIS-miljøet ble igjen rendyrket mot støtte til F-35.
IKT-støtte til F-35-operasjoner
Kjerneoppdraget til F-35 CIS-skvadron er å etablere og drifte nødvendig IKT-støtte for F-35-operasjoner, uavhengig av lokasjon. Dette innebærer fast tilstedeværelse på Ørland og Evenes, samt evne til å deployere systemer nasjonalt og internasjonalt. Systemporteføljen omfatter blant annet ALIS og MPE (Mission Planning Environment), som samlet dekker planlegging, gjennomføring og debrief av oppdrag, i tillegg til vedlikeholds- og logistikkstøtte.
Gjennom disse systemene legger skvadronen til rette for at flyene kan opereres sikkert og effektivt. Data fra flyene analyseres og gjøres tilgjengelig for teknisk personell, noe som danner grunnlaget for korrekt vedlikehold og høy operativ tilgjengelighet.
Fra ALIS til ODIN
ALIS er nå i ferd med å fases ut og erstattes av ODIN (Operational Data Integrated Network). ODIN viderefører hovedfunksjonene fra ALIS, men er basert på nyere programvare og betydelig redusert behov for fysisk infrastruktur. Dette gir økt fleksibilitet, særlig ved deployeringer.
Økende behov for kompetanse
Fremover er det planlagt en videre styrking av skvadronen, både i kapasitet og bemanning. Til tross for at avdelingen allerede er blant de største CIS-miljøene i Luftforsvaret, er behovet for kompetanse og tilgjengelighet økende i takt med utviklingen av F-35-systemet og aktivitetsnivået i Luftforsvaret.