Det norske forsvaret på Balkan
I perioden fra 1992 til i dag har over 14 000 norske soldater gjort tjeneste i FN- og NATO-ledede operasjoner på Balkan.
Målt i antall tjenestegjørende gjør dette Balkan-engasjementet til etterkrigstidens største norske internasjonale militærengasjement etter Tysklandsbrigaden (1947–53) og UNIFIL (1978–98).
Balkanprosjektet ved IFS retter søkelyset mot et kapittel i Norges forsvarshistorie som i etterkant har havnet i skyggen av den militære deltakelsen i Afghanistan. Sentrale spørsmål i prosjektet er: Hvorfor ble norske soldater sendt til Balkan, hva gjorde de der, og hva opplevde de?
Prosjektet skal resultere i en bokutgivelse som vil være den første samlede, forskningsbaserte fremstillingen av det norske militære engasjementet på Balkan.
Prosjektet er finansiert av Forsvarets Veteranavdeling (FVA) og stiftelsen Fritt Ord.